maj 25, 2009...9:59 e m

För nästan exakt 1 år sedan…

Hoppa till kommentarer

undrade jag vilka ni är som är här och läser hos mig. Och vilket gensvar jag fick! Jättekul! Men nu har ju (nästan) ett helt år gått och jag är nyfiken igen. Är samma läsare kvar? Några nya som tillkommit? Jag ser ju på besöksstatistiken hur många ni är men inte vilka ni är. Att blogga är fortfarande lika roligt, men roligast av allt är ju feedbacken man får, när man får gensvar på det man skriver. Om man jämför statistiken med kommentarerna är ni många som läser som aldrig kommenterar.

Så… Nu ber jag er allra ödmjukast att ge mig ett litet livstecken! Jag tänkte att vi kör ung. samma frågor som förra året, fast med något litet tillägg.

Är ni med? Då kör vi!

  • Jag heter (eller kallas)…
  • Jag läser här för att…
  • Och har gjort det i ….
  • Det här vill jag läsa mer om…
  • Det här vill jag också säga…
  • 18 kommentarer

    • Jag heter (eller kallas)… T
      Jag läser här för att… Läsa min skumma underbara sambos tankar. Eftersom hon älskar att uttrycka sig i skrift kan jag lätt höra hennes röst när jag läser bloggen. Härligt!
      Och har gjort det i …. Ett kvarts år minst.
      Det här vill jag läsa mer om… Livet.
      Det här vill jag också säga… Härligt att läsa tankarna som flödar mellan böcker, hästar, resor, inredning och andra roliga erfarenheter av nya upptåg.

    • Jag heter Malena.
      Jag läser här för att vi känner varandra (litegrann i alla fall) och för att du är en trevlig människa och skriver bra.
      Och har gjort det i ja hur länge då? Inte en aning…
      Jag vill läsa mer om träning och hus och hem. Och resor. Och livet. Jag ditt liv helt enkelt :-) Och eftersom det innehåller de där sakerna jag är intresserad av så blir dte ju jättebra :-)
      Det här vill jag också säga: kul att du är tillbaka med täta uppdateringar! Ännu roligare vore att ses igen!

      Kram!

    • Jag heter: Kerstin

      Jag läser här för att: Från början var det för att få boktips och så var jag med i bokfemman (hette det va?), men nu ska det bli spännande att läsa om utvecklingen på er gård =)

      Och har gjort det i: Sen nån gång då bokfemman startade…

      Det här vill jag läsa mer om: Renoveringen av gården

      Det här vill jag också säga: Grattis till nya kärleken och ert nya gemensamma projekt!

    • Jag heter Jenny.
      Jag läser här för att jag gillar dina boktips och har gjort det i ett drygt år.
      Det här vill jag läsa mer om: boktips är alltid roliga men det ska bli väldigt spännande att följa ert husprojekt.
      Det här vill jag också säga: Hoppas ni kommer trivas fint i nya huset.

    • Jag heter: Johanna

      Jag läser här för att: från början hamnade jag här tack vare bokfemman, men nu har jag fastnat här. Jag gillar ditt sätt att skriva och din mix av böcker, friskvård och livet i bloggen.

      Och har läst bloggen… minns inte riktigt, sen någon gång under Bokfemmanperioden.

      Det här vill jag läsa mer om: Böcker, huset och det som faller dig in att skriva om!

      Det här vill jag också säga: Varmt lycka till med huset! Ser fram emot många (behöver inte nödvändigtvis vara många) blogginlägg! :-)

    • Åh, jag menade ”Behöver inte nödvändigtvis vara långa”, många blogginlägg vill jag ju läsa! ;-)

    • Åh vad kul att läsa era svar!!! Mer, mer, mer!!! Kom igen nu ni som aaaaldrig brukar kommentera. :-D

      Johanna – hahaha… ibland slinter man på tangenterna. Klart det ska bli många, och ibland även långa, inlägg! :-D

    • Jag heter (eller kallas)… Maria (skrev på mariasbokblogg.blogspot.com en gång i tiden)
      Jag läser här för att… Jag tycker att du skriver trevligt, och så är det roligt att följa med lite i vad du gör. :)
      Och har gjort det i …. tja, två år i alla fall!
      Det här vill jag läsa mer om… Jag tycker att du har en bra blandning som det är.
      Det här vill jag också säga… Att det är spännande med ert gårdsköp, och att jag hoppas att ni kommer att få det bra där!

    • Maria – åh hej! :-D Jag var faktiskt inne på din blogg bara för ngn dag sedan för att kolla om du hade ångrat dig o kommit tillbaka. Saknar dig i bloggvärlden… :-)

    • Jag heter (eller kallas)… Lisse
      Jag läser här för att… Jag vet inte varför jag fastnade för din blogg, men du skriver omväxlande och roligt och om ämnen som intresserar mig.
      Och har gjort det…. sedan i sommras-höstas någon gång. Det var en bok om dagens första pocketbyte som första gången ledde mig in till din blogg.
      Det här vill jag läsa mer om… jag vet inte, ungefär den blandningen du har nu. Ska bli spännande att läsa om hur det går med gården.
      Det här vill jag också säga… Lycka till med livet och kärleken
      :-)

    • Jag heter: Jenny

      Jag läser här för att: Jag gillar det som skrivs här. En salig blandning mellan, böcker, träning, livet och nu hus och inredning.

      Och har gjort det sedan: Bokutmaningen a-ö då jag hittade hit via någons blogg, som jag hittade till via någon annans blogg…

      Det här vill jag läsa mer om: Jag ser med glädje fram emot er husrenovering! :D

      Det här vill jag också säga: Du har en toppenblogg och du behöver inte ändra på något! :D

    • Ja, jag kallas fortfarande liten. Hittade hit runt sommaren 2007 genom bokfemman och har blivit kvar. Tycker du har en intressant blogg men kikar också allt som oftast på de bloggar du länkar till.
      Jag läser gärna mer om träning och hälsa. Jag är dålig på att kommentera kikar förbi här några gånger i veckan.

    • # Jag heter (eller kallas)… MiaMaria
      # Jag läser här för att… bloggen finns med bland mina favoritbloggar om böcker
      # Och har gjort det i … oj, kommer inte ihåg men det är ett tag
      # Det här vill jag läsa mer om… böcker och huset :)
      # Det här vill jag också säga… Brukar inte hinna med att skriva i bloggar, men detta får bli ett undantag ;)

    • Jag heter (eller kallas)Marie
      Jag läser här för att jag är nyfiken och du ger så bra cliffhangers
      Och har gjort det i ett och ett halvt år på ett ungefär
      Det här vill jag läsa mer om Detta vill jag absolut inte svara på! Du ska såklart skriva det du vill.
      Det här vill jag också säga Jag är också lärare, är precis i husköpartagen och lever mitt liv på Hemnet just nu.

    • Jag heter: Ulrica och bloggar som Västmanländskan.
      Jag läser här för att: jag hittade hit via Fröken Ninas blogg, fastnade för bokutmaningarna och har blivit kvar :)
      Och har gjort det i: oj, vet inte riktigt. Ett och ett halvt år?
      Det här vill jag läsa mer om: gärna mer om böcker och fler bokutmaningar.
      Det här vill jag också säga: att jag ser fram emot att *Malin* blir renoverings- och inredningsblogg.

    • Ännu fler som har svarat! Kuligt!!! Tack! Nu gör ni mig glad. :-D

    • Jag heter (eller kallas)… Paula
      Jag läser här för att… jag hittade din blogg när jag surfade runt bland bokbloggar och fortsätter läsa för att din blogg är väldigt trevlig
      Och har gjort det i … ett bra tag
      Det här vill jag läsa mer om… det du brukar skriva om
      Det här vill jag också säga… bra jobbat!

    • Hej! Har aldrig tidigare kommenterat på din blogg så detkändes aktuellet när du bad om det.
      Kallas Camilla
      och harläst din blogg i över ett år, minns inte sen när.
      Läser för att jag gillar din blanding om ditt liv och om det du skirver om om böcker.
      Det jag vill läsa mer om är det som du kommer att skriva om.
      Det här vill jag också säga…att jag gillar din blogg och kommer att fortsätta att läsa i den. Även om det kanske sker bara en gång i månaden för jag har så många fler bloggar att läsa i.


    Lämna ett svar