Jag har gått här hemma ett tag och funderat över vad jag ska skriva om den alldeles sista Harry Potterboken. Det är svårt att beskriva känslan man har nu när det är över. Det är sorgligt att det nu är slut, samtidigt som man inte hade velat att det skulle fortsätta i all oändlighet. Harry Potter and the Deathly Hallows var precis så bra och så spännande som jag hade förväntat mig. Det gick inte att slita sig från boken. Jag läste sakta och noggrant för att verkligen dra ut på det och få njuta av denna magiska värld så länge som möjligt. Nu när det är över känns det tomt på något sätt.
Jag har läst delarna 3-7 nu i sommar och det är med stor sorg jag tar farväl av hela den här världen. Det finns inget jag kan skriva mer än att om man ännu inte läst någon Harry Potterbok så måste man göra det!
Följande delar finns i serien:
- Harry Potter och de vises sten
- Harry Potter och hemligheternas kammare
- Harry Potter och fången från Azkaban
- Harry Potter och den flammande bägaren
- Harry Potter och Fenixorden
- Harry Potter och halvblodsprinsen
- Harry Potter and the Deathly Hallows
Som sagt, har du inte läst någon än så har du något stort att vänta dig när du plöjer igenom den här serien.
Oj, har du redan hunnit klart med både bok 6 och 7! Jag läste ut sjuan för någon timme sedan och funderar också på vad jag ska skriva om den… vi får se om det blir något alls. Jag håller med dig om att det är sorgligt att det är slut men att man inte ville att det skulle fortsätta hur länge som helst. Jag var faktiskt lite glad att det var sista boken, så att jag äntligen skulle få veta hur det skulle gå.
Ja, jag hade halva sexan kvar igår som jag bara plöjde och sen högg jag tag i sjuan framåt kvällen. Jag kan säga att min man inte varit så jätteglad här hemma denh är helgen… 🙂 Jag tyckte med det var lite skönt att det var sista för nu kan man ju läsa lite annat också i sommar. 😀
Åh! Skriver samma som hos Maria ovan.Tack för att du inte skrev hur det slutade! Jag har halva boken kvar och njuter av varje sida. Jag hade tänkt att undvika nätet för att inte riskera att få reda på slutet, men det går inte. Måste ju blogga och läsa andras bloggar. Bara liiiite 😀
Usch nej, det finns inget värre än folk som ska skriva om precis hela handligen o avslöja allt. Då är det ju ingen mening för en själv att läsa den sen.
Njut du vidare av boken! Jag läste sakta, sakta först, men de sista 200 sidorna sprack det för då blev jag så nyfiken. 🙂