Jag har tidigare läst Sommaren jag blev vacker-trilogin av Jenny Han och jag minns böckerna som charmiga, mysiga och underhållande. Och precis så skulle jag kunna beskriva den här boken.
Lara Jean, 16 år, bor med sin pappa, storasyster och lillasyster men utan mamma som hastigt dog några år tidigare. När storasystern flyttar för att plugga måste de klara sig utan henne och hon har nästan varit som en mamma i familjen. Under flera år har Lara Jean haft för vana att skriva kärleksbrev till alla killar hon har gillat och sedan gömmer hon breven i en hattask hon fick av sin mamma. Men så upptäcker hon att någon postat breven och att hattasken är försvunnen. Det måste betyda att även grannen fått ett brev. Grannen som var storasysterns pojkvän tills hon flyttade hemifrån. Lara Jean har plötsligt fått stora problem att lösa.
Lara Jean och hennes familj är härliga att följa och det här med breven på villovägar gör att det blir rolig läsning. Jag känner verkligen med henne. Att vara 16 och få sina känslor ofrivilligt avslöjade är inte kul, särskilt inte när grannen får veta det hon har hållit hemligt för honom. Skämsfaktorn är enorm! Men hon hittar sätt att lösa det på och jag är lite imponerad över hur cool hon är. Så där cool var absolut inte jag när jag var 16 år.
Som sagt, underhållande, charmig och rolig läsning. Det här är dessutom första delen i en trilogi så jag vill absolut läsa mer om Lara Jean och hennes familj. Och grannen. En sådan granne hade jag också velat ha när jag var 16.