Månens syster av Fia Lien

Här kommer tips på en otroligt vackert illustrerad barnbok. En bok där äventyr blandas med magi och natur. En sån där bok där man skulle kunna rama in varje illustration.

”En natt upptäcker Lux och Lune att månen har en syster. För länge sedan, i tidernas början, föll månens syster rakt ut i rymden. Sedan dess har månen vandrat runt jorden och lyst över skogar och städer och ängar och åkrar, men utan att hitta sin syster. Kanske kan Lux och Lune se vad som finns i jordens alla gömslen dit månens blick inte når?”

Mina barn läste den här tillsammans – storasyster läste högt för lillebror. Det är en bok som lämpar sig väl för just högläsning eftersom texten är på vänstersidan och illustrationerna på högersidan. Illustrationerna är detaljrika, fantasifulla och stämningsfulla.

Dottern, 12 år, beskrev boken som mysig och sonen, 8 år, tyckte att den var fin. De ger boken 🌕🌕🌕🌕(och en halv) respektive 🌕🌕🌕(och en halv) av fem möjliga.

Jag är väldigt förtjust i barnböcker där naturen har en viktig del i berättelsen och så är det ju verkligen i den här boken. Hur ofta har man inte tittat upp på månen som barn och funderat över den?

Boken rekommenderas från ca 3 år och uppåt.

Annons

Kommentera gärna!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s