Jag tänkte köra en ny utmaning inför 2013 – en Författarfemma. I motsats till Boktolvan ska den innehålla författare som jag redan har läst något av, och som jag gärna vill läsa mer av. Ibland känner jag att en del författare försvinner i mängden böcker här hemma. Författare som jag har läst och tyckt väldigt mycket om, och som har skrivit fler böcker som jag säkert skulle tycka lika mycket om. Men jag tar liksom aldrig tag i det. De glöms bort.
Jag har flera gånger tänkt att jag t.ex. skulle vilja läsa allt Nicholas Sparks har skrivit. Men gör jag det? Nope.
Nästa år tänker jag försöka läsa mer av åtminstone 5 författare som jag har valt ut bland mina favoriter. Fem författare låter kanske lite, men jag har fler utmaningar på g samt vill ju kunna läsa en massa spontana infall också. Så Författarfemman it is. Och följande 10 författare har jag valt ut:
1. Lisa Genova
2. Nicholas Sparks
3. Kristin Hannah
4. Linda Olsson
5. Sarah Dessen
6. Jennifer Crusie
7. Joyce Carol Oates
8. Sonya Sones
9. Isabel Allende
10. Jodi Picoult
Det var skitsvårt att välja ut 10. Dessutom har jag fuskat lite, för en del favoriter tänker jag kommer ut med nya verk under 2013 (Katerina Janouch t.ex. och kanske Johanna Lindbäck?) men de är så självskrivna att det nästan vore fusk att ta med dem här. Nä, här är det främst författare som har gamla böcker som jag inte har tagit del av. Än. Det gör jag under 2013, förhoppningsvis om allt flyter på.
I bloggens begynnelse körde jag ju Bokfemman, men nu är det alltså dags för Författarfemman. Jag verkar gilla fem helt enkelt.
Bra idé! Körde något liknande förra året, så jag är på. Ska fundera på vilka som får vara med.
Gjorde du? Det missade jag helt. Jag var nog för fokuserad på Boktolvan. 🙂
Jag ska köra Boktolvan även i år, plus denna, plus två till. Kanske för många utmaningar, men men…
Pingback: Författarfemman 2013 - enligt O
Jag hänger nog med på författarfemman. Förra året hade jag inte så många utmaningar men tänkte ta igen det 2013 🙂
Är det okej att använda bilden till författarfemman?
Kul! Självklart får du låna bilden. 🙂
Jag tror jag hakar på också… Men inlägg kommer lite senare i så fall.
Absolut. Man måste ju fundera ut vilka man vill ha med också. Jag kommer hela tiden på nya som jag borde haft med. Jaja, får väl köra samma grej nästa år också.
Jag är på! Siktar på att ha min femma klar på nyårsdagen 🙂
Kul! 🙂
Det här var en riktigt bra idé som jag tänker hänga på! Snor också bilden till mitt inlägg sen, om det är okej? 🙂
Kul att du hänger på! Och du får jättegärna använda bilden. 🙂
Här är nu min femma 🙂
http://booksabc.com/2013/01/01/lasutmaning-2013-forfattarfemma/
Ska kolla in!
Pingback: Tematrio – nyårslöften 2013 « TinaO
Pingback: Författarfemman 2013 « Lottens Bokblogg
Här kommer min
http://lottensbokblogg.wordpress.com/2013/01/04/forfattarfemman-2013/
Kul att du hänger på!
Efter moget övervägande (ha!) så tror jag faktiskt att även jag ska ge mig på denna. Återkommer med vilka fem.
Kul! Ta god tid på dig att välja. 🙂
Nu så, nu har jag tänkt färdigt 🙂 Här är mina http://bokslut.blogspot.se/2013/01/forfattarfemman-2013.html
Härligt! Jag kommer och kollar. 🙂
Kul idé! Jag hänger också med på detta och min författarfemma finns snart på min blogg. Lånar även bilden om det går bra.
Kul! Jag kikar in och kollar.
Och självklart får du låna bilden – inga problem!
Så där nu har jag skrivit upp den här utmaningen på den fliken 🙂 Det här är ju perfekt för oss med hyllvärmare för det är ju där dessa författare står bortglömda i dammet 🙂
Ja, alla sätt för att få ner antalet hyllvärmare… 🙂
Ska in och kolla hos dig!
Pingback: Läslöften, utmaningar och Författarfemman « Cramer cramar om Kultur
Nu har även jag bidragit!
http://kulturcramar.wordpress.com/2013/01/05/lasloften-utmaningar-och-forfattarfemman/
Kul! Jag ska kika in.
Pingback: Författarfemman 2013 « TinaO
Vilken trevlig utmaning! Men jag får nog hålla mig i skinnet nu vad gäller utmaningar, så jag avstår denna gång.
Man kan inte vara med på allt – då gör man ju snart inte annat än bara läser för utmaningar. Hur roliga de än må vara.
Jag vill också vara med 😀
Min lista finns här.
Kul med författarfemman! Jag är ny inom bloggvärlden och tänkte haka på, återkommer när jag har funderat lite.
Vad roligt! Du är så välkommen så. Hojta när du har tänkt klart.
Åhh jag hittade denna idag,,är det för sent att vara med..
Klart du kan hänga på! Det är inte försent, så kör på. 🙂
Här kommer min lista <A HREF="http://miaeggimann2.blogspot.se/p/forfattarfemman.html/ A
Kul! Ska kika in!
Pingback: Författarfemman 2013 « bokdamenblog
Nu har jag tänkt klart. Här kommer min lista: http://bokdamenblog.wordpress.com/2013/01/18/forfattarfemman-2013/
Härligt! Jag ska in och kika.
Pingback: Författarfemman 2013 « Lena C
Tänkte jag skulle haka på jag med. Bättre sent än aldrig 🙂
Här kommer min lista http://lenacee.wordpress.com/2013/01/29/forfattarfemman-2013/
Pingback: Summering av utmaningar 2013: Författarfemman 2013 | Lottens Bokblogg
Pingback: Författarfemman 2013 – sammanfattning | bokdamenblog
Pingback: Författarfemman 2013 - TinaO